2025-06-22

Учените наблюдават обнадеждаваща тенденция на нарастване на Антарктическия ледников щит, но остават предпазливи относно бъдещето на климата.

Изследване, публикувано в Science China Earth Sciences, показва, че ледниковият щит е отбелязал рекорден прираст на маса между 2021 и 2023 г., най-вероятно в резултат на необичайни валежи, съобщава KTVU.

„Проучването установява, че между 2011 и 2020 г. щитът е губил лед със среден темп от 142 гигатона годишно“, посочва изданието. „Но между 2021 и 2023 г. тенденцията се е обърнала, като ледниковият щит е натрупвал приблизително 108 гигатона годишно — историческо обръщане.“

Най-големият растеж в Източна Антарктида

Според KTVU, най-съществените покачвания в масата на леда са отчетени в източна Антарктида — в районите Уилкс Ленд и Куийн Мери Ленд, включително ледниковите басейни Тотен, Денман, Московския университет и залива Винсенс. Тези райони губели маса с ускорени темпове от 2011 до 2020 г., но сега изглежда, че поне частично са се възстановили.

Този растеж временно е компенсирал покачването на глобалното морско равнище с около 0,3 милиметра годишно през този двугодишен период.

Временен ръст, но дългосрочните рискове остават

Антарктическия ледников щит съдържа около 90% от сладководните запаси на планетата, и ако се стопи напълно, това би довело до значително покачване на морското равнище, с разрушителни последици за крайбрежните райони, с масово разселване на хора и сериозни промени в околната среда, според Коалицията за Антарктика и Южния океан.

Въпреки положителната новина за покачването на масата, KTVU подчертава, че учените предупреждават, че климатичната криза съвсем не е приключила, а прирастът на леда вероятно се дължи на необичайни модели на валежите, които също са белег за затопляне на климата. Както обяснява Агенцията за опазване на околната среда на САЩ (EPA), по-топлите океани увеличават изпарението на вода във въздуха, което води до по-интензивни дъждове и снеговалежи при сблъсък с буреносни системи.

През май 2025 г. учени предупредиха, че сегашните прогнози може да подценяват въздействието на подледниковите води, които се образуват при топене на основата на ледената покривка в резултат на движение на леда или геотермална топлина от скалната основа. Те предвиждат, че подледниковите води могат да допринесат с до 2,2 метра (около 7,2 фута) към покачване на морското равнище до 2300 г.

Източник: https://www.yahoo.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *