2025-04-22

Малката държава Албания крие огромна тайна: най-голямото геотермално нагрявано подземно езеро в света.

То е открито през 2021 г. от чешки учени, но геополитическите проблеми в граничния регион с Гърция ги принудили да напуснат, преди да могат да проведат задълбочено изследване на пещерата.

„Най-голямото известно подземно термално езеро, Албания – Снимка: Neuron Foundation“

Това, което успели да открият, било масивна колона пара, издигаща се от хълмовете около град Лесковик. Приближавайки се, те се натъкнали на огромна пропаст, спускаща се на 100 метра под земята. Спускайки се надолу, учените открили това внушително езеро с тюркоазени води, геотермално нагрявани.

Финансирани от изследователски грант на Neuron Foundation, която подкрепя пионерски учени в Чехия, екипът успял да се върне през 2024 г. за по-задълбочено проучване.

По време на експедицията били използвани съвременни технологии, включително мобилен LiDAR скенер, който позволил детайлно картографиране на подземните пространства. Прецизни геодезически измервания създали цялостна карта на пещерата Atmos и други близки пещери като Sulfur, Breška и Kobyla, които също били открити през 2021 г.

„Това откритие може да окаже огромно влияние върху разбирането ни за подземните екосистеми и геоложките процеси“, казва Марек Ауди, пещерняк и учен от изследователския екип, пред Nat Geo CZ. „Искаме да изследваме други части на пещерата и да научим повече за геологията и биологията на този район.“

LiDAR проучването установило, че езерото е с обща дължина 138 метра и дълбочина 45 метра. С воден обем от над 8000 кубически метра (повече от 3,5 олимпийски басейна), то се оказва по-голямо от досега признатото най-голямо подземно термално езеро в света – в Унгария.

Изследователите нарекли находката си Езерото Neuron в чест на фондацията, която ги финансирала.

„Изключително горда съм, че успяхме да подкрепим чешките учени в такъв новаторски проект“, заявява Моника Вондракова, директор и съосновател на Neuron Foundation.

„Това постижение подчертава значението на пряката подкрепа за учените на терен, където техният опит и отдаденост водят до нови открития. Експедиции като тази са от съществено значение за развитието на науката и разширяването на нашето разбиране за света около нас.“

Източник: www.goodnewsnetwork.org

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *