Богатата на петрол държава изгражда екип от умели преговарящи в ООН с проста цел: да гарантира, че производството на пластмаса ще продължи да расте.

Сблъсък на интереси
Саудитска Арабия, най-големият износител на суров петрол в света, застана начело на група богати на петрол държави, включително Русия и Иран, за да блокира опитите за ограничаване на производството на пластмаса по време на преговорите на ООН в Бусан, Южна Корея. Тези държави смятат пластмасовата индустрия за ключов двигател на бъдещото търсене на петрол, особено с оглед на прехода към електрически превозни средства.
Влияние и тактики
Саудитска Арабия е събрала изключително опитен екип от преговарящи, които използват различни тактики за забавяне на процеса. Например, членовете на Съвета за сътрудничество в Персийския залив често повтарят едни и същи аргументи, което забавя преговорите. Освен това, страната печели подкрепа от развиващи се държави, като се застъпва за по-голямо финансиране от развитите страни.

Финансирането – гореща тема
Един от основните проблеми в Бусан беше финансирането на мерките за борба с пластмасовото замърсяване. Въпреки че Саудитска Арабия и съюзниците ѝ настояват за финансова подкрепа за развиващите се страни, самите те отказват да поемат финансова отговорност за ролята си в производството на пластмаса.
Бъдещите стъпки
Високоамбициозните държави, като тези от ЕС, настояват за ограничаване на пластмасовото замърсяване и защитават здравето на хората и околната среда. Те вече работят върху укрепването на съюзите си преди следващия кръг от преговори.
Същевременно възниква въпросът дали консенсусният модел на решения в ООН е ефективен. Някои държави предлагат преминаване към гласуване с мнозинство, за да избегнат блокирането на важни инициативи.
Източник: www.politico.eu